Бригада Медічі: про історію та серіали

Коли небезпека минула, Лукреція повернулася на курорт, а Лоренцо батько викликав до Флоренції, де він і залишився. Там він разом з компанією друзів, яку називав БРИГАДОЮ…

Іван Клулас “Лоренцо Чудовий”, ЖЗЛ, переклад з російської – exploreITA

Спочатку я вирішила, що дуже дивно автор обрав назву для команди друзів (в оригіналі la brigata), але чим більше я читала, тим більше я розуміла, що не так вже далеко автор відійшов від сюжету серіалу Бригада. І ось тут маємо зупинитися і пригадати, що то був за серіал? Серіал про зграйку злочинців, що починали у 90х з так званого кришування ларів, а закінчила наркотиками та вбивствами. Якщо ви полюбляєте дивитися інші серіали, такі як “Демони Давінчі” або “Медічі, правителі Флоренції” і це єдине, що ви знаєте про Медічі, то, можливо, для вас не дуже зрозуміло, як це я смію пов’язувати прекрасних і величних Медічі з вбивцями та наркоторгівлею. Так, ви праві, наркотиками Медічі не торгували. Але ви не праві, якщо формуєте свою точку зору лише на серіалах, бо, є підозра, що краса деяких акторів та акторок (що іноді взагалі не відповідає дійсності і навіть не намагається це робити) могла надати образу Медічі певних бенефіцій. Давайте з цього і розпочнемо.

Ось таким запам’ятав та зобразив Джуліано Медічі Андреа Вероккьо, що неоднаразово отримував замовлення від сім’ї Медічі.

Ось таким зобразив Джуліано Медічі в кольорі Сандро Ботічеллі, що також неодноразово отримував замовлення від сім’ї Медічі

Ось таким зобразили Джуліано Медічі творці серіалу “Демони ДаВінчі”

І нарешті ось таким нам показують Джуліано у серіалі “Медічі. Правителі Флоренції”.
Передаю вітання всім, хто, побачивши цього пана, подумав “то це ж король Артур”

Я не засуджую жодну особу, я просто показую приклади для розуміння. Якщо людям необхідно мати перед собою красунчика, щоб зацікавитися історією, то я підтримую будь-якого красунчика, яби б ми всі ще більше цікавилися історією і історичні книги (нон-фікшн) друкувалися більше та частіше.

Тепер подивимося на Лоренцо, того самого, що Чудовий:

Ось таким нам його зображає той самий Вероккьо, що точно мав змогу бачити Лоренцо неодноразово.

Ось таким ангелом постає перед нами Лоренцо у серіалі “Медічі”

І, нарешті, отаким серйозним паном ми бачимо Лоренцо в серіалі “Демони даВінчі”.

Тепер повернімося до Бригади і подивимось, що ж нам розповідає французький автор Іван Клулас. А пише він, що до “Бригади” Лоренцо входили переважно поети, гульвіси та вірні друзі.

Луіджі Пульчі – середній з братів Пульчі.

Поети дійсно були, наприклад три брати Пульчі. Старший з них – Лука дуже намагався сподобатися Лоренцо, навіть створив поему на честь Лоренцо, проте, мабуть, не вразив, тож Лоренцо йому аж ніяк не допоміг і Лука помер у борговій тюрмі. Молодший брат Пульчі – Бернардіно і сам складав вірші і створив “Книгу Пісень”, ще й одружений був на поетесі Антонії Джанотті.

Проте виявилось, що більш за все місце в історії відводилося для середнього Пульчі – Луіджі. Спочатку він був на побігеньках, а потім став чимось накшталт шута в палаццо Медічі. Але і цей пан не був все життя на побігеньках у Лоренцо, у 1472 він пристає на службу до кондотьєра Сан-Северіно, аби не загинути так, як скогав його старший брат Лука.

В деяких джерелах згадується, що Луіджі був безбожником і тому похований у неосвяченій землі.

3D модель, може не мати нічого спільного з зовнішністю героїв статті

Був такий собі пан Браччо Мартеллі, що у 1463 році став найближчим другом Лоренцо, або як пише Клулас: “Браччо став найліпшим другом та улюбленцем Лоренцо. Вони обмінювалися секретиками”. Та й до того наобмінювалися, що згодом Мартеллі став гонфалоньєром справедливості, тобто головуючим у сенйорії, тобто першою людиною у Республіці Флоренція (запам’ятайте цю посаду, вона ще зустрінеться).

Ще двох з “Бригади” звали Діоніджи Пуччі та Пьєтро Аламанні. Перший був гульвісою і любив жіночок більш за усе, але потім зрозумів, що цим ситий не будеш, схопився на коня і знайшов себе у подавленні бунтів у Фаенці та Чітта ді Кастелло. Аламанні ж був трохи старшим за інших і постійно займав дуже високі пости у республіці.

Бернардо Ручелаї

Бернардо Ручелаї був чоловіком Нанніни Медічі – улюбленої сестри Лоренцо. Джерела відзначають, що він був ерудитом, захоплювався археологією та історією.

Він дуже багато подорожував разом з Лоренцо, тому пізніше став його послом у Генуї, Мілані та Венеції. Але не Лоренцо єдиним. Ручелаї був щонайменьше двічі гонфалоньєром справедливості (коли приходив строк, один друг Лоренцо змінювався іншим), а після того як Республіка стала підвладною Савонароллі, намагався зробити все для того, щоб повернути Медічі.

Ще один зять Лоренцо – чоловік його сестри Б’янки – Гільєльмо майже нічим не відзначився за своє життя, але чомусь таки входив до цієї Бригади разом зі своїм братом Джованні. Тут важко говорити чи дійсно Гільєльмо був не наділений талантами чи так розповідає історія про всіх Пацці після їх змови проти Медічі. Це ж питання можна поставити і до відсутності їх зображень за часів їх життя.

Серед інших були і такі пани, про яких автор згадує лише за ім’ям: купець Джованфранческо Вентура, Франческо Берлінг’єрі, Пелегріно делльї Альї. В тексті наводиться той факт, що ці троє були старші за Лоренцо на 7-9 років.

3д-модель, взято з сайту daz3d.com.
Може не відповідати реальному вигляду героя статті, а також уявленню про прекрасне читачів

Молодшим за Лоренцо був лише Сіджізмондо делла Стуфа, народжений 1454 року. Кажуть, що це був красень, якого ще не бачили його сучасники. На жаль, зображень цього молодого сумного пана мені знайти не вдалося, а використовувати фото сучасних красенів я не наважилася, аби не нав’язувати своєї думки читачам.

Клулас пише, що Лоренцо довіряв красунчику як собі самому. Така довіра допомогла красеню зайняти крок за кроком всі найважливіші посади у державі: пріор, морський консул в Пізі і, звичайно ж, гонфалоньєр справедливості.

Красунчик був заручений з панною Альбьєрою дельї Альбіцці, яка померла у 15-річному віці і вся Флоренція бачила його з того часу сумним і це створило для нього образ ангела, що не дуже відповідав Бригаді Медічі.

Компанія під будь-яким приводом вторгалася у палаци знаті та приміські вілли. Влаштовувала гучні гуляння у Кафаджоло та Квараккі – вілли Ручелаї. Друзі хизувалися різними витівками та коштовною одежею. Пікніки змінювалися купаннями, риболовлею, полюванням, кінними прогулянками або грою в сніжки, а з появою куртизанок – вихором балів, де кожен підбивав коні до якоїсь пані. Інший же час призначався для справ, здебільшого політичних і якнайчастіше все зводилося до вимагання посад.

Іван Клулас “Лоренцо Чудовий”, ЖЗЛ, переклад з російської – exploreITA

Поки що начебто нічого такого, звичайна собі золота молодь, але пізніше Лоренцо втратить щонайменьше два фаліала сімейних банків – у Лондоні та Брюгге, віднайде схему збагачення за рахунок міста Вольтерра, а коли Вольтерра підніме бунт, то Лоренцо накаже своїм людям вгамувати місто. І дуже багато Вольтерців вгамуються назавжди… якщо ви мене розумієте. Також Лоренцо піде на перекір Папі Сіксту, намагаючись не дати йому гроші на купівлю Імоли, бо сам її бажатиме. Так, Франческо Пацці, який знайшов гроші для Папи Сікста, був викликаний до Флоренції через звинувачення у зраді Флоренції. Але він не поїхав. Тоді Медічі вирішили вдарити з іншого боку – по братові Франческо – Джованні. Ба більше… по його дружині Беатріче. Вона успадкувала від батька багато грошей і Лоренцо вирішив цей спадок відібрати. Він провів закон (не без бригади), за яким у випадку смерті без заповіту, усе майно відходило родичам лише чоловічої статі, а жінки виключалися з заповіту. Таким чином усе майно покійного було відібрано у Беатріче і відійшло до протеже Лоренцо.

У Флоренції тиранія партії Медічі по відношенню до опозиції полягала у багатьох усуненнях від важливих посад, громадських утисках, а головне – розоренні за допомогою додаткового оподаткування.

Іван Клулас “Лоренцо Чудовий”, ЖЗЛ, переклад з російської – exploreITA

Тоді Лоренцо і його друзі, щоб уникнути банкрутства,
конфіскували частину капіталу Monte delle doti. Це була
громадська каса, що складалася з вкладів батьків,
на придане дочкам або капітал синам.
Внесок заморожувався на п’ятнадцять років, а після закінчення
цього терміну виплачувався в п’ятикратному розмірі. Якщо
дитина помирала раніше, батько отримував половину свого
вкладу. Оскільки дитяча смертність була дуже велика,
така каса була дуже вигідна для держави. Але тепер
було вирішено, що вона дає дуже мало. Уже в 1475 році
влада стала подумувати, як би урізати капітал,
призначений для приданого. У 1478 році вийшла
офіційна постанова про те, що каса буде
виплачувати лише його п’яту частину; все інше
заморожувалося, і отримати можна було лише 7 відсотків
річних.

Іван Клулас “Лоренцо Чудовий”, ЖЗЛ, переклад з російської – exploreITA

Тобто, ви розумієте, що коли пан Лоренцо трохи не розрахував з грошима, він просто забрав їх у інших… бо треба ж на щось жити.

Інцидент, що трапився влітку 1477 роки, зробив наміри
Флорентійської республіки явними. За таємним наказом
Лоренцо кондотьєр Карло Фортебраччо, найнятий Венецією,
напав на Сієнську республіку. Розрахунок був простий: Сієна
буде змушена звернутися за допомогою до Флоренції, а та
встановить в Сієні свій протекторат. Тоді Тоскана,
нарешті об’єднавшись, перетвориться в дуже сильну
державу, яка зможе повернути землі, відібрані Ріаріо.

Іван Клулас “Лоренцо Чудовий”, ЖЗЛ, переклад з російської – exploreITA

В серіалах та фікшн-книжках оцей момент з Сієною взагалі не існує. Та, навіть, якщо взяти книгу Клуласа “поверне землі, відібрані ( у Лоренцо) Ріаріо”. Ці землі не належали Флоренції, вони належали іншому князьку, що мусив їх продати. Лоренцо хотів купити, але Папа Сікст випередив його і передав ці землі племіннику. А коли почалася така зухвалість у Сієні, Папа і Ріаріо зрозуміли, що Лоренцо від свого не відступиться. Тож коли Пацці та Сальвіатті прийшли до Папи з ідеєю усунення Медічі, той не заперечував.

Я не кажу, що сам Папа взагалі невинний, чи Ріаріо, але я наголошую на тому, що і Лоренцо та його бригада – далеко не святі. І, як на мене, якби в серіалах і книжках більш детально змальовувався образ реальної історичної постаті, то серіали та книжки ці були більш цікавими і ми – глядачі та читачі обирали б на чийому ми боці більш зважено. І, можливо, нам би допомогло це більше розумітися на тому, що коїться у світі сьогодення.

6 thoughts on “Бригада Медічі: про історію та серіали

    1. мабуть, що з цих – Демони даВінчі. Спочатку я ставилася до нього скептично, але зараз, коли передивляюся перший сезон, розумію, що він дуже й дуже не поганий. Але я їх більше дивлюся для того, щоб в пам’яті закарбувалися образи, тоді мені легше сприймати історичні книжки. Така собі допоміжна функція серіалів.
      А ви полюбляєте історичні серіали?

      Вподобано 1 особа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s